Pages Navigation Menu

klub kwadratowa Gdańsk, Gdynia

5 niecodziennych zastosowań jajka

5 niecodziennych zastosowań jajka

Są pyszne, czy to w jajecznicy, sadzone, gotowane w koszulce czy po prostu ugotowane na twardo, ale czy wiesz, że wszechstronność jajek na kulinarnych aspektach się nie kończy? Wykorzystaj jajka …

… W domowych zabiegach kosmetycznych

Ubij białka z odrobiną wody, aby uzyskać ujędrniającą maskę na twarz lub wymieszaj żółtko z wodą lub oliwą z oliwek i odrobiną cytryny, aby uzyskać bogatą odżywkę na włosy. Pamiętaj: specyfiki spłukuj zimną lub letnią wodą zamiast gorącą – w przeciwnym razie maska lub odżywka zamieni się w jajecznicę!

… Jako środek do czyszczenia powierzchni ze skóry

Lepka konsystencja białek sprawia, że jaja dobrze sprawdzają się w czyszczeniu skóry. Delikatnie przetrzyj białkiem buty, torby, a nawet skórzane sofy, a następnie wytrzyj powierzchnię szmatką.

… W ogrodzie

Dodaj pokruszone skorupki jaj do kompostu, aby zwiększyć zawartość wapnia co naturalnie wzbogaci glebę w ten pierwiastek. Co więcej, pokruszone skorupki jajek rozsypane na glebie wokół roślin powstrzymają ślimaki przed inwazją Skorupki jaj będą stanowić dla nich naturalną barierę poprzez powstanie szorstkiej powierzchni.

… Dla Twojego psiaka

Raz w tygodniu dodaj jajecznicę bądź nawet surowe jajko do karmy swojego psa, aby nadać wspaniały połysk sierści pupilowi.

… Jak barwnik do ciasta

Wymieszaj żółtko z łyżeczką wody i dodaj trochę barwnika spożywczego. Mikstura posłuży do polewania ciastek lub innych wypieków tuż przed włożeniem ich do piekarnika. Farba wygląda dobrze i nadaje ciastom atrakcyjniejszy wygląd.
WSKAZÓWKA: Jajka przechowuj w temperaturze pokojowej, a nie w lodówce. Zdarza się, że jaja są myte przed sprzedażą, co usuwa ich naturalną powłokę antybakteryjną i sprawia, że chłodzenie może mieć niekorzystne skutki. Utrzymywanie ich w drzwiach lodówki może rozrzedzać białko jaja.