Polędwiczki w sosie śmietanowo pieczarkowym i ziołami prowansalskimi
Polędwiczki w sosie śmietanowo pieczarkowym to idealna propozycja nie tylko dla osób z wyrafinowanym podniebieniem. Danie to jest delikatne, ale i zarazem jego słony smak sprawi, że będzie świetnym uzupełnieniem naszego codziennego menu. Raz na jakiś czas można spróbować odmiany w naszej tradycyjnej diecie, a to danie jest jedną z takich pozycji. Sos śmietanowy świetnie pasuje też jako dodatek do młodych ziemniaków i kopytek, ale też klusek śląskich czy klusek łyżką kładzionych. Wersja z tego przepisu jest nieco słodsza niż zazwyczaj, dlatego jeśli jest się na diecie warto brać pod uwagę kaloryczność przepisu w dziennym bilansie kalorycznym
Porcja dla 2-3 osób.
Składniki
300-500g polędwiczek wieprzowych
400g pieczarek całych
1 kubeczek śmietanki słodkiej 30%
1-2 cebule średniej wielkości lub 1 duża (czosnkowa lub zwykła)
100-200 ml bulionu warzywnego lub mięsnego
Suszona włoszczyzna (opcjonalnie)
1-2 ząbki czosnku
1 łyżka oleju rzepakowego
1 łyżka mąki
Sól, pieprz, ziele angielskie lub lubczyk do smaku
Zioła prowansalskie (opcjonalnie)
Pieczarki obrać ze skórki na kapeluszach, ogony pokroić, cebulę również. Najpierw trzeba podsmażyć cebulę by się zeszkliła na złoty kolor, potem dodajemy pokrojone pieczarki (kapelusze w plasterki, ogony w kosteczkę – nadadzą fajną teksturę sosowi) do smażącej się cebuli. Dusimy grzyby z cebulą kilka minut – kilkanaście minut.
Mięso rozbić tłuczkiem. Polędwiczki zamarynować w odrobinie oleju, natrzeć solą, pieprzem, ziołami prowansalskimi (wzbogacają smak mięsa). Po kilku godzinach możemy mięso dodać do gotujących się w międzyczasie pieczarek i cebuli. Oczywiście powinniśmy poddusić mięso przed dodaniem rosołu. Dodajemy nieco suszonej włoszczyzny, jeśli zrobi się nam za dużo płynu. Dlatego jest to opcjonalny składnik. Nie musimy go dodawać jeśli nie chcemy zbyt słodkiego dania.
Do momentu kiedy pieczarki i mięso puszczą sok możemy dodać 100 ml odłożonego wcześniej bulionu. Resztę zatrzymujemy do zabielenia sosu. Dodać do chłodnego wywaru rosołowego słodką śmietankę i mąki. Trzeba mieszankę rozrobić tak by stworzyła zagęszczony płyn, który świetnie nada się na zagęszczenie naszego płynu w garnku. Nie może być w nim grudek mąki. To bardzo ważne, gdyż danie wtedy straci na smaku i fakturze. Dusimy i mieszamy aż do momentu kiedy mięso stanie się miękkie, ale nie będzie się rozpadać pod lekkim naciskiem.
Smacznego!