Kawiarnia Kwadratowa ul. Reja 9 Warszawa | Spike
16595
page-template-default,page,page-id-16595,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Kwadracast #8 – Spike

[mixcloud https://www.mixcloud.com/kwadratowa/ptaki-kwadracast4/ width=100% height=400]

Bardzo mnie zaintrygowało, co z tym przedstawieniem edukacyjnym dla dzieci, co pokazywałeś?

HISTORIA KTÓRĄ ZROBILIŚMY WRAZ Z KOLEGAMI RUFINEM I KONRADEM TO Opowieść stworzona dla placówek edukacyjnych (np. szkoły; przedszkola) tak, aby młodzi słuchacze w czasie „od dzwonka do dzwonka“ otrzymali wiele ciekawych doznań poznawczych podanych w przystępnej i zajmującej formie. Podczas tych 45min. opatrzonych słowną narracją występują elementy „koncertowe“ co sprawia, że opowieść staje się przedstawieniem na żywo. Na wstępie słuchacze doświadczają czym jest płyta analogowa zaznajomiając się krótko z jej historią, Zasięgają wiedzy na temat sprzętu grającego, a także zapoznają się z gatunkami muzyki rozrywkowej. Następnie mając do czynienia z Kulturą Hip-Hop są świadkami tego czym są elementy tej Kultury i dowiadują się w jakich okolicznościach powstały. Cała historia jest prezentowana przez trzy osoby – reprezentantów Kultury, prawdziwych pasjonatów. Emcee (MC/Raper) – ten który prowadzi spotkanie z mikrofonem w dłoni oraz posługuje się słowem rapowanym tam gdzie ma to miejsce w opowieści. Deejay (DJ) – człowiek za swoim sprzętem (dwa adaptery i mikser), który serwuje muzyczne przykłady i prezentuje techniki didżejskie. B-boy (Breaker /Breakdancer) czyli tancerz, który nie tylko idealnie uzupełnia opowieść jako, że jest tym, który jest częścią Kultury od samego jej początku, ale dodatkowo mamy okazje poznać taniec od podstaw, co ma miejsce podczas spotkania. Spotkanie oprócz bycia słuchowiskiem czy wykładem zarówno jak i pokazem czy koncertem, jest też warsztatem, bo zawiera momenty gdzie słuchacze biorą czynny udział w doświadczaniu Kultury,np. poprzez stanięcie za adapterami czy udział w szkółce tańca. Przygotowany program jest nauką i zabawą. Nauką, bo przekazaywana jest ukształtowana 40 lat temu wiedza, a zabawą, bo taka jest natura i jedna z istot kultury jaką jest Hip-Hop. Występują: Rufin MC – wielokrotny uczestnik i zwycięzca freestyle battles (bitwy na rymy), obecnie juror; konferansjer / prowadzący koncerty i turnieje taneczne w całym kraju; aktywista i współorganizator wydarzeń o różnej treści; ekipa Wielkie Joł; pochłonięty Rap’em od 1996 roku; DJ Spike – DeeJay; producent muzyczny; organizator imprez; grafik (maluje Graffiti od 1990r.). Serwuje muzykę na imprezowych parkietach klubów oraz turniejach tanecznych w całym kraju. Współzałożyciel kolektywu DeeJay’skiego Break Da Funk. Założyciel zespołów CounterClockwise, Stare Miasto, Siła Dźwięq. Kultywuje gre tylko i wyłącznie z płyt winylowych; Turntablista-scratcher; za gramofonami od 1997 roku. B-Boy Skank – tancerz; wielokrotny zwycięzca zawodów/turniejów breakdance; juror; instruktor tańca na stałe współpracujący m.in. z domami kultury, szkołami tańca, teatrami; reprezentant ekip Kingz of Warsaw i Polskee Flavour; od 16 lat aktywny na polskiej i międzynarodowej scenie.

Kiedy stworzyłeś BreakDaFunk Orchestra? Co to jest za zespuł? Jak to grający na żywo i opierający się na czystej improwizacji?

Orkiestra chodziła mi po głowie odkąd miałem poważniejszą styczność z muzyką , a bardziej z muzykami. Organizując dżemy muzyczne w Warszawie, selektywnie słuchając to co kto grał i jak grał zebrałem skład BDFO. Nie jestem w stanie określić czasu powstania Orkiestry, gdyż to cały czas ewoluuje. Break Da Funk Orchestra jest to Twór, który ma na celu zdobyć odległe, zapomniane zakamarki muzycznej przestrzeni. BDFO to brakujące ogniwo sceny muzyki rozrywkowej gdzie improwizacja została zastąpiona sztampowym odgrzewaniem starych coverów. Mówimy stanowcze Nie! zaistniałej sytuacji. Dlatego powołaliśmy do życia muzyczną Hybrydę, która pokazuje kierunek szalonego Freestyle FUNKu. Jesteśmy w stanie stworzyć dynamiczną atmosferę rodem z najlepszego okresu lat 70′. IMPROWIZACJA jest naszą Siłą. Sety muzyczne mogą trwać bez końca. Muzycy wchodzący w skład BDFO są doskonałymi wirtuozami świadomej sztuki Freestyle FUNKu. Orkiestra to: Perkusja Kongi Bass Gitara Klawisze Saksofon Trąbka Puzon Dj i inni… Każdy występ Orkiestry jest nowym, niepowtarzalnym doznaniem. Freestyle to nasza domena. Niczym nieskrępowany Jam Session z udziałem najlepszych instrumentalistów stolicy.

Przechodzimy do zawodów breakdansowych, opowiedz więcej.

Gram na zawodach od czasu do czasu. Niestety taniec pozostał mi tylko za dekami i jak mnie poniesie. Mogę się pochwalić tym że założyłem pierwszą w Warszawie grupę breakdanceową która nosiła dumną nazwę STRONA B. Pozdrawiam wszystkich tych którzy froterowali wraz ze mną warszawskie parkiety i BETON:]

No i teraz płyty, co ciekawego wygrzebałeś ostatnio?

Płyty które ostatnio odkryłem to: CHRISS JOSS – DR RHYTHM i jego wszystkie produkcje , jest niesamowitym multiinstrumentalistą BRUNO SPOERRI – Glückskugel …. świr totaln.

A tak po prawdzie włączasz w domu inne gatunki, czy preferujesz te same, co najczęściej grasz?

Zazwyczaj jak wracam do domu po graniu to lubię się wyciszyć. Muza która mi towarzyszy to moja własna , czyli siadam do CUBASE SX i trzaskam na ile czas pozwoli.

Gdzie wybierasz się latem na jaki festiwal? no i co polecasz?

Latem jadę do lasu i nad rzekę w rodzinnym gronie. Z festiwali polecam serdecznie coroczny wypad do Kazimierza na KAZIMIERNIKEJSZYN !!!